راهنمای کامل سفر زمینی به استانبول

برای اطلاعات بیشتر درباره مسیر ها و قیمت بلیط روی دکمه کلیک کنید

شیراز را می‌توان مهم‌ترین شهر گردشگری ایران نامید. این شهر با آثار بی‌نظیر تاریخی، ادبی و طبیعی و آب‌وهوای مطبوع، حتی در فصل‌های سرد سال هم میزبان گردشگران علاقه‌مند است.

شیراز شهر شعر و عطر بهارنارنج است. علاوه بر شهر باغ و ادب ایران، تخت

استانبول یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور ترکیه است. این کلان‌شهر به دلیل بزرگی و زیبایی‌های چشم‌گیری که در خود جای داده است، سومین شهر توریستی جهان به شمار می‌رود. استانبول دارای تاریخ دور و درازی است که نشان از وجود تمدنی اصیل و کهن دارد. بنابراین افراد زیادی در سرتاسر ایران هستند که مایلند از نزدیک زیبایی‌های استانبول را ببینند و سفر به استانبول را تجربه کنند. در این میان زیبایی‌های سفر زمینی به استانبول ما را بر آن داشت تا در این مطلب از سفر۷۲۴ به بررسی جامع این موضوع بپردازیم.

ایرانیان به دلایل مختلف اعم از نزدیکی ترکیه و هم‌مرز بودن با آن، مناسب بودن هزینه‌های سفر به استانبول، دیدنی‌های چشم‌نواز و … استانبول را به عنوان مقصد خود برای سفر انتخاب می‌کنند. اما اگر این سفر بدون آگاهی و اطلاعات کافی صورت گیرد، مشکلات زیادی پیش‌روی مسافران خواهد بود. از این رو توصیه می‌کنیم راهنمای سفر زمینی به استانبول را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید سفری امن و بی‌دغدغه‌ را در کنار عزیزانتان تجربه کنید. 

جمشید بزرگ‌ترین و نام‌آورترین بنای تاریخی جهان نیز در نزدیکی این شهر قرار دارد.

این شهر با تمام ویژگی‌های شهری و تاریخی‌اش به‌تنهایی می‌تواند یکی از ارزشمند‌ترین مناطق گردشگری ایران محسوب شود.

راهنمای سفر زمینی به استانبول

اگر شما هم به سفرهای زمینی علاقه خاصی دارید جالب است بدانید که سفر زمینی به استانبول از سه راه امکان‌پذیر است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که با ماشین شخصی به این سفر بروند تا بتوانند از زیبایی‌های جاده در مسیر خود لذت کافی را ببرند. برخی دیگر اتوبوس را برای سفر زمینی به استانبول انتخاب می‌کنند. اما گروهی دیگر قطار را بهترین گزینه برای سفر می‌دانند. در این مطلب قصد داریم که دو روش مرسوم سفر با ماشین شخصی و اتوبوس را بررسی و مقایسه کنیم.

آیا برای سفر به استانبول نیازی به ویزا است؟

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که برای سفر به استانبول نیازی به اخذ ویزا نیست. تنها با وجود گذرنامه‌های معتبر می‌توان به راحتی از مرز ایران و ترکیه عبور کرد و به مدت ۳ ماه در آن‌جا اقامت داشت. البته به یاد داشته باشید که حتما قبل از سفر تاریخ انقضای گذرنامه خود را چک کنید. زیرا در صورتی که ۶ ماه از تاریخ انقضای گذرنامه شما باقی مانده باشد، امکان خروج از کشور برای شما وجود نخواهد داشت.

قبل از شروع سفر زمینی به استانبول بهتر است نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور نیز اقدام کنید. عوارض خروج از کشور عبارت است از مبلغی که هر مسافر هنگام خروج از مرزهای ایران باید پرداخت کند. این مبلغ در حال حاضر برای اولین خروج از کشور در سال جاری ۲۲۰ هزار تومان، بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و بار سوم ۴۴۰ هزار تومان است. امکان پرداخت عوارض به صورت اینترنتی نیز وجود دارد، بنابراین نیازی به مراجعه به شعبات بانکی نیست. اما در صورتی که به هر دلیلی نتوانید قبل از آغاز سفرتان عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید، یک شعبه از بانک‌ ملی در مرز بازرگان به صورت بیست‌وچهار ساعته فعال است. بنابراین می‌توانید پس از رسیدن به مرز از طریق این بانک عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید.

اما توجه داشته باشید که این بانک معمولا بسیار شلوغ است. بنابراین اگر از قبل عوارض خروج از کشور را پرداخت نکنید، احتمالا مجبور می‌شوید که ساعت‌ها از وقت خود را در مرز بگذرانید. در این صورت باید پی از دست دادن اتوبوسی که با آن به استانبول سفر می‌کنید را هم به تنتان بمالید. زیرا سرویس‌ها مجاز هستند که فقط زمان محدودی را در مرز منتظر مسافران خود باشند.

البته هم اکنون در اغلب مرزهای کشور از جمله مرزهای ایران با ترکیه، خودپرداز‌هایی قرار داده شده‌اند که امکان پرداخت عوارض را فراهم می‌کنند. اما سیستم این خودپردازها تنها به ازای مبالغ خروجی یعنی ۲۲۰۰۰۰ تومان، ۳۳۰۰۰۰ تومان و ۴۴۰۰۰۰ تومان تعریف شده است. بنابراین اگر شما برای بار دوم از کشور خارج می‌شود و به اشتباه مبلغ ۲۲۰۰۰۰ تومان را به عنوان عوارض خروج از کشور خود پرداخت کرده‌اید. امکان پرداخت ۱۱۰۰۰۰ تومان از طریق خودپردازهای موجود در مرزها را نخواهید داشت.

سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی

قبل از آغاز سفر زمینی به استانبول بهتر است در مورد مرز‌های ایران و ترکیه اطلاعاتی داشته باشید. برای ورود به ترکیه در مرز مشترک ایران و ترکیه از چند نقطه مرزی می‌توانید اقدام کنید:

مرز بازرگان در ۲۹۰ کیلومتری تبریز
مرز سرو در ۶۰ کیلومتری ارومیه
مرز رازی در ۷۰ کیلومتری شهر خوی که خط راه‌آهن ایران – ترکیه از این نقطه می‌گذرد.
بنابراین شما می‌توانید با توجه به شرایط و موقعیت جغرافیایی خود، هر کدام از ۳ مسیر فوق را انتخاب کنید. در صورتی که تمام شرایط لازم برای عبور از مرز را داشته باشید، عبور از آن به آسانی امکان‌پذیر است. از مواردی که پلیس ترکیه به پرس‌و‌جو از آن‌ها می‌پردازد همراه داشتن بنزین، کارت‌های بانکی و از این قبیل موارد است. بهتر است قبل از آغاز سفر از نکات لازم و مربوط به این موارد اطمینان حاصل فرمایید.

با عبور از مرز، برای رسیدن به اولین شهر مرزی (دوغوبایزید) باید حدود ۴۵ کیلومتر رانندگی کنید. پس از آن با توجه به تابلوهای موجود در راه، مسیر استانبول را در پیش بگیرید تا در نهایت به مقصد برسید.

سفر زمینی به استانبول با اتوبوس

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است. بنابراین، به دلیل مسافت کمی که بین شهرهای این دو کشور وجود دارد، امکان سفر زمینی با اتوبوس نیز وجود دارد. اتوبوس از شهر تهران و در ساعات ۹ تا ۱۰ صبح به مقصد یکی از مرزهای ترکیه حرکت می‌کند. اغلب شرکت‌ها و رانندگان اتوبوس، مرز بازرگان را به دو دلیل عمده برای رسیدن به استانبول انتخاب می‌کنند. دلیل اول این‌که مرز بازرگان نسبت به مرزهای دیگر مسافت کمتری تا استانبول دارد و مدت زمان رسیدن به استانبول را کاهش می‌دهد. دوم، این مرز در مقایسه با دیگر مرزها از وضعیت جاده‌‌ای خوبی برخوردار است. جاده منتهی به مرز رازی و سرو از لحاظ حداقل استانداردهای وضعیت جاده‌ای مثل آسفالت جاده برای تردد خودروهای سنگین از جمله اتوبوس مناسب نیست.

باید توجه داشته باشید که مبدا اکثر اتوبوس‌های استانبول، تهران است. اما این اتوبوس در طول مسیر در شهر تبریز نیز برای سوار کردن مسافران حاضر در این شهر توقف می‌کند. البته بهتر است مسافران حاضر در تبریز قبل از خرید بلیط اتوبوس با شرکت مربوطه در تهران تماس گرفته و در مورد ساعتی که اتوبوس استانبول در تبریز توقف می‌کند، اطلاع پیدا کنند. سپس اقدام به خرید بلیط اتوبوس نمایند. برای اطمینان بیش‌تر بهتر است مسافرانی که در ترمینال تبریز سوار اتوبوس می‌شوند ۳۰ دقیقه الی یک ساعت قبل از رسیدن اتوبوس در ترمینال حضور داشته باشند.

البته توجه داشته باشید که در برخی مواقع سرویس‌هایی هم هستند که مستقیما از شهر تبریز به سمت استانبول حرکت می‌کنند. اما این سرویس‌ها معمولا در روزهای پرتردد در دسترس هستند. بنابراین اگر قصد سفر به استانبول از تبریز را دارید باید تاریخ‌های حرکت اتوبوس از تبریز را دائما چک کنید تا اگر بلیط این مسیر در تاریخ مورد نظر شما موجود باشد، آن را خریداری کنید.

پس از تکمیل مسافران و ادامه حرکت، اتوبوس به مرز ایران و ترکیه می‌رسد و مدتی در آن‌‌جا توقف می‌کند. این مدت زمان به طور تقریبی یک ساعت به طول می‌انجامد. در این مدت، بررسی بدنی مسافران، اتوبوس و بارها به صورت جداگانه انجام می‌گیرد. به این شکل که هرکس بعد از رسیدن به مرز، باید تمامی وسایل خود را از اتوبوس خارج کرده و به صورت انفرادی از مرز عبور کند. هر شخص باید مدارک مورد نیاز برای خروج از مرز را به بازرس مرز تحویل دهد. مدارک کنترل شده و پس از بازرسی مسافران و چمدان‌ها اجازه عبور از مرز صادر خواهد شد.

هم‌زمان با بررسی بدنی مسافران، بررسی اتوبوس و بارها نیز انجام می‌گیرد. در صورت عدم وجود مشکل، اتوبوس از مرز ایران عبور کرده و وارد خاک ترکیه می‌شود. اما این پایان ماجرا نیست. یک ایستگاه ایست و بازرسی دیگر در مرز ترکیه واقع شده است. بار دیگر بارها و اشخاص بازرسی می‌شوند و در صورت نداشتن بار اضافی از ایستگاه عبور می‌کنند. پس از عبور از مرز، تمامی مسافران اتوبوس باید منتظر اتمام کنترل بارها و اتوبوس خود باشند.

اگر مسافری هنگام عبور از مرز دچار مشکل شود و برای رفع این مشکل مجبور باشد زمان بیش‌تری را در ایستگاه ایست و بازرسی مرزی توقف کند. راننده اتوبوس موظف است تنها مدت کوتاهی منتظر این مسافر باشد. بنابراین اگر این مدت به درازا بکشد و یا در حداکثر مدت زمان مقرر شده برای رسیدن به مقصد اختلالی ایجاد کند، راننده موظف است به مسیر خود ادامه دهد.

پس از طی تمامی این مراحل در نهایت اتوبوس به طور کامل وارد خاک کشور ترکیه می‌شود. در مسیر تهران تا استانبول، اتوبوس، از شهرها و مناطق بسیار زیادی عبور می‌کند.

پروسه حرکت اتوبوس از تهران تا استانبول معمولا ۳۶ ساعت به طول می‌انجامد. اما در ایام تعطیل و شلوغ که پروسه عبور از مرز طولانی‌تر است این زمان تا ۴۰ ساعت نیز می‌تواند متغیر باشد. با توجه به تمامی آن چیزی که مطرح شد، بی‌شک سفر زمینی به استانبول با اتوبوس نیز همانند روش‌های دیگر مزایا و معایبی دارد. در ادامه مزایا و معایب این روش را در مقایسه با ماشین شخصی بررسی می‌کنیم.

مزایای سفر زمینی به استانبول با اتوبوس:

 • در هنگام سفر با اتوبوس، خستگی ناشی از رانندگی در کار نخواهد بود. بنابراین قادرید که بیشترین لذت را از مناظر اطراف و جاده‌ها ببرید.
 • بالطبع مسافران در سفر با اتوبوس از امنیت بیشتری برخوردارند. چرا که تنها نبوده و به صورت جمعی مسافرت می‌کنند. بنابراین میزان سرقت به حداقل می‌رسد.
 • اتوبوس در مقابل رستوران‌های مطمئن و شناخته شده توقف می‌کند. بنابراین نیازی نیست در مورد تازه بودن یا نبودن غذاهای رستوران‌های بین راهی نگران باشید.
 • سفر به استانبول با اتوبوس نسبت به ماشین شخصی مقرون به صرفه‌تر است. زیرا در این حالت از هزینه‌های ناشی از بنزین و استهلاک خودرو و کاپوتاژ… خبری نیست.

برای اطلاعات بیشتر درباره مسیر ها و قیمت بلیط روی دکمه کلیک کنید

کاملترین لیست اتوبوس های موجود در سطح کشور، در سایت بازارگاه در دسترس می باشد. همچنین بلیط اتوبوس به کشورهای همسایه ترکیه، عراق، ارمنستان و … تحت پوشش سایت بازارگاه است. اگر قصد سفر به کشورهای همسایه دارید، نگران بلیط اتوبوس برگشت نباشید. شرکت های مسافربری در کشورهای همسایه دارای نمایندگی هستند و شما می توانید از طریق سایت بازارگاه، نسبت به خرید بلیط برگشت اقدام کنید.

لینک های سریع

 • درباره ما
 • سرویس ها
 • قیمت ها
 • تماس با ما
 • پشتیبانی
 • قیمت ها
 • تیم ما
 • پشتیبانی
 • پیوندها
 • بروزرسانی ها

خبرنامه

safar724© ۲۰۱۸ All rights reserved​

Made with ❤ with Elementor​

به اینترنت دسترسی ندارید